Dağların Delisi

1932 yılında Gümüşhane Yayladere Köyü’nde doğdu. kendi ifadesiyle 119 kez milli olan ve ulaşılması güç bir rekora ulaşan Muzaffer Demirhan Gümüşhane’de ve Türkiye’de kayağın simgesi haline gelmiştir

Babası Hüsnü Bey’dir. 12 yaşında Gümüşhane Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Nadir Ülkü’nün teşvik ve yönetiminde kayağa başladı ve henüz 16 yaşında milli formayı giydi. 1948, 1956, 1960 ve 1964 Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etti.

1948–1968 arası 20 yıl milli formayı sırtından hiç çıkarmadan Balkan ve Dünya Şampiyonlarında Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Gümüşhane’nin  karlı dağlarının deli dolu çocuğu Muzaffer Demirhan  dört olimpiyatta Türkiyeyi temsil etti, beşincisine 40 yaşında hak kazandığında gençler gitsin diyerek feragat etti.  Balkan Yarışlarında birincilik, dünya şampiyonasında beşincilik dereceleri kazandı. Uludağ’da Uluslararası yarışmanın şampiyonluğunu ülkemize kazandırdı.

Gümüşhane’de kayak sporunun simgesi olarak halkın gönlünde taht kurdu. Milli kayakçılığı yanı sıra Bursa Uludağ’da kayak öğretmenliği yaptı. Kardeşini, iki oğlunu ve birçok Gümüşhaneliyi milli takım seviyesinde yetiştirdi. Yetiştirdiği sporcuların birçoğu bugün Uludağ’da kayak öğretmenliği yapmaktadır. İsmi, Uludağ’da bir kayak pistine ve Gümüşhane’de evinin bulunduğu sokağa verildi. 2002’de 74 yaşında vefat etti. Emirler Mezarlığı’nda defnedildi.

Eskilerden bir kare daha canlansın hayallerimizde.

Gümüşhane’ye zamanının ilerisinde bir vizyon katan “Dağların Delisi” namıyla, ünlü milli kayakçımız Muzaffer Demirhan.

Bu mahallede bir heykeli yapılsa ne olur sanki.

Ömür geçip gidiyor, artık tarihten izlerimizi görelim, programlar düzenleyelim, yâd edelim onları …

Fotoğraf : Karaer Mahallesi / Gümüşhane (1970’li yıllar)

İçerik Sahibi
Diğer İçerikleri: Adem Ezber

Bak Postacı Geliyor

Belleğimizde yer etmiş siyah-beyaz resimler Ve onları renklendirerek...
Devamını gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir