Bak Postacı Geliyor

Belleğimizde yer etmiş siyah-beyaz resimler

Ve onları renklendirerek tazelemek belleğimizi ve yaşanmışlıklarımızı…

Gümüşhaneli tanınmış simalarımızdan Ömer Aktürk büyüğümüzün 1953 yılında Gümüşhane’de ailesiyle birlikte çekilmiş olduğu fotoğrafı paylaşıyoruz, sizlerle.

50’li yılların Gümüşhane’sinde sosyal yaşam izlerini buram buram hissedebileceğimiz bu fotoğraf, o dönemin tek fotoğrafçısı olan Ruşen Çiftçioğlu tarafından çekilmiş.

Postacı (Hafız) Mehmet Efendi, Gümüşhane’yi belki de en çok adım adım gezenlerden biri olsa gerek. Hayatla imtihanını yüzündeki çizgilere gizlemiş, gülerken aynı anda mahzun bir yüz ifadesiyle elinde tuttuğu cıgarasından duman tüttürmeyerek zamanı bir an olsun dondurmayı başarmıştır. Muhacirlik yıllarında ailesi ile Çorum’a giden Mehmet efendi hafızlığını orada tamamlar. Dönüş yapıldıktan sonra, Hafızlığı para kazanmak için yapamayacağını ifade ederek memurluk sınavlarına girer ve postacı olur.
Anne Fikriye hanım, eşinin yanında kendinden emin bir duruş sergilemiş, yuvayı dişi kuş kurarmış edasınca ağırlığını fotoğrafa mühürleyebilmiştir. Ailesiyle ne kadar mutlu olduğu gözlerinden gururla okunabilmektedir.
Ailenin bıçkın delikanlısı Ömer, Sanat okulu ikinci sınıfına gitmekte henüz. Şapkası ve kıyafeti eğitime verilen saygıyı, dönemin öğrenci profilini günümüze taşımıştır.
Sevimli kız Asiye Aktürk Değirmenci ise Gazipaşa İlkokulu son sınıfında (5. Sınıf) okuyormuş o yıllarda.

O yıllarda köy olan Akçakale’de yaşayan aile, çocuklarının eğitim alabilmesi için Gümüşhane Karaer mahallesine yerleşmiş ve uzun yıllar bu mahallede ikamet etmişler.

Acımasız zaman, sevimli aile tablosundan bazılarını alıp götürmüş bilinmeyen diyarlara. Geride kalanlar ancak gözyaşları ve ağlamaklı kısık sesleriyle o güzel günleri yâd etmeye ve gelecek nesillere aktarmaya çalışıyorlar.
“-Hey gidi günler… “

Ömer beyin siyah beyaz olarak paylaştığı aile fotoğrafını renklendirerek bir an dahi olsa 1953 yılı Gümüşhane’sine gitmeye çalıştık.
Kendisine paylaşımı için teşekkür ediyorum. Bu vesile ile Ahirete göçen büyüklerimize Rahmet, kalanlarımıza ise selamet diliyorum.
Renklendirme ve düzenleme: Adem Ezber

İçerik Sahibi
Diğer İçerikleri: Adem Ezber

GÜMÜŞHANE ZİRVESİNE

Gideceğimiz yerin ismini bilenler olsa da ekibin çoğu...
Devamını gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir