YENİ DÜNYA

Merve Gömleksiz

Kitaplar yolculuk biletinizdir.”

Sabahattin Ali’nin bu öykü kitabı sayesinde 13 farklı hayatı ziyaret etme şansı yakalıyorsunuz. Yazarımızın sade, arı bir dil kullanması okumanızı kolaylaştırmaktan başka severek ve düşünerek okumanızı sağlıyor. Sabahattin Ali okuyucusu olarak bende yeri farklıdır. Yaşamda görmezden geldiğimiz veya önemsediğimiz olayları işlemesi ve onlara dikkat çekmesi farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Aynı zamanda Sait Faik’in konu edindiği şeyler de bir nevi bu yöndedir. Yaşam, hayat, sevda…

“Oktay Akbal, Sait Faik ve Orhan Veli bir bahar günü Boğaziçi’nde vapur gezisine çıkarlar. Bütün iskelelere uğrayacak vapura binmişlerdir. Anadoluhisarı iskelesinin yanında küçük bir kahve vardır, önünde dururlar. Sait Faik, ‘Haydi, mademki hikâyecisin şu kahvede ilk göze çarpan nedir söyle bakalım’ der. O. Akbal kahveye bakar. Üç-dört kişi oturmuş kâğıt oynayıp kahve içmektedirler. Kahvenin duvarlarında İran Şahı’nın Atatürk’le birlikte renkli basma resimleri vardır. Oktay Akbal ‘Bu resimleri belirtirim,’ deyince Sait Faik kızar birden. ‘Ulan o kenarda tek başına oturan ihtiyar sakallı var ya? İşte asıl hikâye o be!‘ der.” O köşede duran hayatı okuma şansı yakaladım bu öykü kitabında. On üç farklı öyküde elbette benim için yeri farklı olanlar var.

Asfaltı Yol adlı öyküsünde bir köy öğretmeni ve onun köye asfalt yapılması için sarf ettiği uğraş konu edinmiştir. Köylünün öğrenilmiş çaresizliğine ışık olmaya çalışırken aldığı tepkiler, tehditler zaman zaman değişikliklere uğruyor. Köylünün refaha kavuştuğunda ve tekrar şikayet edecek hâle geldiğindeki tepkisi üzerine biraz düşünün. Çıkarlar doğrultusunda değişimi görün. Ayran öyküsünde ise küçük Hasan’ın yaşından büyük sorumlulukları, çocukluğuna rağmen büyükler gibi davranmak zorunda oluşunu anlatıyor. Rahat koltuklarınızda okurken bu öyküyü düşünmelisiniz, bu çocuk size görmezden geldiğiniz hayatları hatırlatmalı. “Isıtmak İçin” adını verdiği öykü en çok tesirinde kaldığım. “İnsan ne garip şeydir.” Sahiden de öyle değil mi? Evine çamaşır yıkamak için gelen bir gündelikçinin sefilliğini içine dert eden birisinden bahsediyor. Maddi durumu ondan daha iyi değildi ama hiç olmazsa dinlemek ve yardım edecek bir tek sözü vardı. Bilmelisiniz ki siz görmezden geldiğinizde veya kaçtığınızda olan şeyler değişmiyor, kendinizi kandırmak yerine yaşamda üstlenmeniz gereken sorumlukların farkına varmanız için bir araç olsun bu kitap. Kanaatimce nitelikli kitaplar nitelikli okuyucular yetiştirir ve bu sayede çözüm üreten, sorumluluk sahibi birer birey olarak yetişiriz. Zihninizin kör pencerelerine güneş doğduran kitaplar seçiminiz olsun. Bu da öyle bir eser. Tavsiyemdir.

Tags from the story
, ,
İçerik Sahibi
Diğer İçerikleri: HerfeneSanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir