AKŞAM YILDIZI

Nisa Yıldız

İskender Pala’nın okuduğum ilk eseri. Tanışmam ise edebiyat hocamın bana hediye etmesiyle gerçekleşti. Sürükleyiciliği acaba şimdi ne olacak diye merak ettirmesi kitabı zevkle okumama vesile oldu. Pala’nın divan edebiyatı araştırmacısı olmasına rağmen bu eseri bir hayli yalın ve anlaşılırdı.

Kitabın kapağında yazıldığı üzere “Bir Göbeklitepe Romanı”. Kitaba başlarken bugünden alıyor sizi asırlar öncesinde  Göbeklitepe’ye götürüyor. O zamanlara ait ara ara resimler sayfalarda kitaba hoşluk katıyor. Bir Akşam Yıldızının doğduğu gece insanlık tarihi ile başlayan iyi ve kötünün, din ve inancın, hak ve batılın, kavuşmak ve ayrılığın, dün ve bugünün, yaşamın ve ölümün mücadelesinde anlatılan bir aşk öyküsü.

“Sarıcaaa! Unutma, sen bütün karanlıklarımın ışığı, ilerleyeceğim dolunayımsın!”

“Sen de benim hakikatimsin Çira; sevgilim ve hakikatim! Seni kimseye bırakmayacağım…” (S77)

İlkel insanların avcı ve toplayıcı olduğu ve bunun yanı sıra insanların sürekli arayış içinde olduklarını yani inançlarının seçimini sebeplerle yapıldığı dönemi anlatıyor. Akşam Yıldızının onlarda olan kutsallığı yol göstericisi olarak tanımlanmasıdır. Bir rivayete göre Akşam Yıldızına kim birlikte denk gelirse ömür boyu birbirini sever ve kavuşurlarmış. Tıpkı Galata’ya kim çıkarsa evlenecekmiş rivayeti gibi. Galata Kulesi, Akşam Yıldızı rivayetinden mi aldı diye düşünmedim değil –  Baş karakterlerimizin aşkı da orada başlar. Sonrasında her aşkın sınandığı mevzulardan ötürü uzun bir süre ayrı kalırlar ve sonunda da rivayetin gerçekliğiyle birlikte kavuşurlar.

Kitapta birçok yerin altını çizdim. Bunu da kaleminin ne kadar etkili ve güçlü olduğuna bağlıyorum. Sevdiğim birkaç yeri söyleyip bitirmek istiyorum:

“Belki de duygularla bedeni, ruh ile inancı, güzellik ile kötülüğü yeniden değerlendirmek lazımdı.“(S156)  Belki de her şeyi yeniden gözden geçirmek en doğrusu. “Herkes kendi karakterinin mimarıdır.“(S201)

İçerik Sahibi
Diğer İçerikleri: HerfeneSanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir